Jaka będzie Zielona Towarowa?

Trwa realizacja naszego projektu Zielona Towarowa – nowe drzewa, krzewy i ławki na wybranych fragmentach ulicy, który został wybrany do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego. Projekt zakłada wprowadzenie nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów wprost w gruncie wzdłuż ulicy. Zgodnie z naszym pomysłem o ostatecznym kształcie zazielenienia zadecydują mieszkańcy w konsultacjach społecznych. Konsultacje trwają. Wczoraj odbyło się drugie spotkanie z konsultacyjne mieszkańców z projektantami zajmującymi się tworzeniem koncepcji odmienionej Towarowej.

IMG_20180413_072940

Główne założenia napawają optymizmem. Jeszcze w tym roku doczekamy się nowych roślin. Kwota 500 tys. zł na jaką wyceniliśmy nasz projekt pozwala na posadzenie na przykład: 50  drzew, 4000 krzewów, urządzenie rabaty 500 m2 z roślinami cebulowymi. Założyliśmy także ustawienie 50 ławek. Przedstawimy fragmenty prezentacji konsorcjum architektów, które na spotkaniach z mieszkańcami reprezentują panie Agnieszka Wojciula i Wioletta Rusek.

IMG_20180412_215743

IMG_20180412_215811

Projektantki dążą do uzupełnienia istniejących szpalerów drzew, a także założenia nowych zwłaszcza w pasie zieleni znajdującym się pomiędzy jezdniami. Jesienią pojawią się tu klony polne i lipy holenderskie. Zgodnie z naszymi postulatami powstaną rabaty z bylin i krzewów, które będą atrakcyjne przez cały rok.

IMG_20180412_220044

Rondo Daszyńskiego ma zmienić swój charakter, stając się centralnym punktem tej części Woli.

IMG_20180412_220145

Pierwotnie projekt opracowywany przez pracownię miał zakładać znaczną ingerencję w kształt ulicy Towarowej. Zgodnie z informacjami przedstawionymi na spotkaniu 1 lutego projektanci mieli przewidzieć przebudowę ulicy, zmniejszenie liczby pasów ruchu, poszerzenie strefy oddanej do dyspozycji pieszym. Niestety po spotkaniu z „komitetem sterującym” (przedstawiciele ratusza) zakres opracowania uległ ograniczeniu. Mają na to wpływ liczne inwestycje realizowane lub dopiero planowane wzdłuż Towarowej.

IMG_20180412_220331

Niestety część z inwestycji nie tylko ograniczy sadzenie nowej zieleni, ale także doprowadzi do likwidacji również tej istniejącej. Na przykład zamiast postulowanego zazielenienia przystanków tramwajowych przy Placu Zawiszy czeka nas prawdopodobna likwidacja pasów zieleni znajdujących się pomiędzy jezdniami na odcinku od ulicy Kolejowej/Srebrnej do przystanków własnie. Takie będą konsekwencje usytuowania w tym miejscu torów odstawczych dla tramwajów.

Po wczorajszym spotkaniu mamy mieszane uczucia. Z jednej strony cieszymy się, że nasz projekt zazielenienia będzie realizowany, z drugiej zaś martwi fakt, że nie możemy się spodziewać dalej idących zmian. Pytanie czy po zrealizowaniu projektu „Zielona Towarowa” ulica stanie się przyjazną przestrzenią dla mieszkańców pozostaje otwarte…

IMG_20180412_215930

Tak czy inaczej nadal zachęcamy do udziału w konsultacjach. Jaki będzie ostateczny kształt zazielnienia ? Do 22 kwietnia można zgłosić swoje uwagi pisząc na adres: konsultacje@zzw.waw.pl Kolejne spotkanie z projektantami odbędzie się pod koniec maja. Najświeższe informacje będziemy publikować na profilu „Zielona Towarowa” na Facebooku

Spotkanie konsultacyjne z dnia 12 kwietnia 2018 roku.

Spotkanie konsultacyjne z dnia 12 kwietnia 2018 roku.