Dom Kereta

U zbiegu ulic Chłodnej i Żelaznej znajduje się niezwykła instalacja artystyczna – Dom Kereta. Spacerując Żelazną dość łatwo go zauważyć. Niemniej od chwili powstania w 2012 roku niewielu warszawiaków miało okazję Dom Kereta zwiedzić. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotorelacji z niedzielnej wizyty w tym niezwykłym miejscu.

Obiekt został zaprojektowany przez architekta Jakuba Szczęsnego. Otwarcie nastąpiło 20 października 2012. Znajduje się on w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy powojennym blokiem mieszkalnym przy ul. Chłodnej 22 i przedwojenną kamienicą przy ul. Żelaznej 74. Instalacja posiada wewnątrz trzy poziomy i zaprojektowana jest jako obiekt mieszkalny.

„- Zdecydowałem się dedykować budynek Keretowi, ponieważ łączy w sobie polską i żydowską historię, tak ważną w kontekście tej okolicy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zbudowanie tak małej przestrzeni do życia jest niewykonalne. Dom Kereta ma znosić to wyobrażenie, poszerzając jednocześnie pojęcie architektury niemożliwej – tak Jakub Szczęsny, twórca budynku, mówił w dniu jego otwarcia.

Pierwszym mieszkańcem był izraelski pisarz Etgar Keret. Projekt przewiduje, że kolejnymi lokatorami tego domu pracy twórczej będą artyści wyłonieni przez jury z Keretem na czele.

Zwiedzając Dom można się zapoznać z twórczością Kereta tłumaczoną na język polski.

Instalacja ma charakter tymczasowy. Początkowo miała zostać rozebrana w 2016 roku. Więcej na temat Domu Kereta można przeczytać na stronie internetowej projektu.