Będzie Zielona Marszałkowska!

Pamiętacie nasze projekty Zielona Marszałkowska i Zielony Plac Bankowy? Zainspirowaliśmy ratusz do zazielenienia Marszałkowskiej! Publikujemy wizualizacje imponujących zmian proponowanych przez pracownię RS Architektura Krajobrazu. Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Zachęcamy do udziału w tym procesie. Zależy nam na Waszej opinii!

zielona marszałkowska

Zmieni się Plac Bankowy. Likwidacji parkingu ma towarzyszyć wprowadzenie znacznej ilości zieleni. Zielony pas roślin ma także rozgraniczać pasy ruchu.

plac bankowy plac bankowy 2

Jak jest obecnie? Nasz archiwalny, aczkolwiek jak najbardziej aktualny wpis: „Parking Bankowy”

Na odcinku między ulicami Elektoralną i Królewską dzięki przejściu dla pieszych nie tylko zostanie przywrócona zostanie Oś Saska, ale także poprawi się komunikacja pomiędzy Ogrodem Saskim i Placem Żelaznej Bramy. Na pasie zieleni przybędzie kilkadziesiąt drzew.

Ogród Saski

W przyszłości, zgodnie z zapowiedziami ratusza, Rondo Dmowskiego  ma zostać przekształcone w skrzyżowanie. Projektanci zaproponowali tymczasowe rozwiązania. Zgodnie ze zgłoszonymi uwagami w trakcie ostatniego spotkania konsultacyjnego (14 kwietnia) autorzy koncepcji doprojektują naziemne przejścia dla pieszych oraz bezpieczny przejazd dla rowerów, tak by połączyć drogi rowerowe wzdłuż Marszałkowskiej.

Rondo Dmowskiego

Znacznie dalej idące zmiany czekają nas na odcinku „wielkomiejskim” (Rondo Dmowskiego-Plac Konstytucji). Po obu stronach w miejsce przeszło trzech pasów ruchu (zajmujących obecnie szerokość przeszło 12 m) powstaną dwa pasy ruchu, pas do parkowania oraz pas zieleni z drzewami rozgraniczający jezdnię i torowisko. Znikną obecne skośne miejsca do parkowania dzięki czemu uzyskamy spójny pas zieleni rozgraniczajacy jezdnię i chodnik. Jednak jak wyliczyli projektanci w związku z wytyczeniem pasa do parkowania równoległego miejsc do parkowania nie ubędzie.

skala zmianmarszałkowska wielkomiejska

Place Zbawiciela i Unii Lubelskiej zmienia swoje oblicza. nowych rozwiązań doczekamy się także na „Małej Marszałkowej”, czyli na odcinku między placami.

zbawixpl. unii lubelskiejmała marszałkowska rzutmała marszałkowska skala zmian mała marszałkowska

Cieszy nas, że projektanci przewidzieli dwa postulowane przez nas rozwiązania – Zielone torowiska i Żywopłoty zamiast słupków.

zielone torowiska

Zgodnie zamówieniem Zarządu Zielni Warszawskiej w swojej koncepcji projektanci pominęli Plac Konstytucji. Przebudowa tej przestrzeni wymaga decyzji na temat przyszłości usytuowanego w centralnej części parkingu, ewentualnej budowy garażu podziemnego i stacji metra.

Zachęcamy do udziału w konsultacjach. Jaki będzie ostateczny kształt zazielnienia? Do 30 kwietnia można zgłosić swoje uwagi pisząc na adres: konsultacje@zzw.waw.pl Kolejne spotkanie z projektantami odbędzie się pod koniec maja. Najświeższe informacje będziemy publikować na profilu „Zielona Marszałkowska” na Facebooku

Szczegółowy zakres opracowania:Ca³oœæ 1_1000A
Ca³oœæ 1_1000B
Ca³oœæ 1_1000C

Nasz projekt Zielona Marszałkowska promowaliśmy korzystając z pracy Tytusa Brzozowskiego. Jak widać jesteśmy coraz bliżej ideału :) 16142695_1226864727400700_897464987677655458_n